Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka”

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja pn. Podjęcie działalności gospodarczej w zakresie diagnostyki, projektowania
i modernizacji maszyn przemysłowych” mająca na celu „Rozwój Przedsiębiorczości na terenie LGD poprzez rozpoczęcie działalności gospodarczej” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji
w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka” powołane zostało na zebraniu założycielskim w dniu 11 stycznia 2008 roku w Besku. Stowarzyszenie to zostało zarejestrowane w KRS z dniem 31.03 2008 roku. odpowiadać ona będzie za realizację Lokalnej Strategii Rozwoju obszaru gmin: Rymanów, Besko, Zarszyn, Bukowsko.

Dzięki Stowarzyszeniu LGD „Dorzecze Wisłoka” nasza firma uzyskała pomoc finansową z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc ta jest dla naszej firmy nieoceniona. Dzięki niej zostały zakupione niezbędne narzędzia oraz wyposażenie służące firmie.

Na terenie LGD znajduje się bardzo dużo atrakcji turystycznych m.in. przepiękne bajkowe lodospady w Rudawce Rymanowskiej, które możemy podziwiać zimą. Lodospady w Rudawce Rymanowskiej są jedną z najciekawszych zimowych atrakcji turystycznych. Efekty są naprawdę spektakularne. Warto przyjechać i zobaczyć je na żywo, widoki zapierają dech w piersiach.Lodospady nazywane są też „ Płaczącą ścianą” . Najpierw pojawiają się małe sopelki, które z czasem rozrastają się do imponujących rozmiarów, sięgających często do samego koryta rzeki. Okolice Rudawki Rymanowskiej upodobał sobie Karol Wojtyła. Po raz pierwszy przybył w ten rejon w 1952 roku z młodzieżą, a po raz ostatni w 1978 roku. Warto wspomnieć, że 70 dni po wyjeździe z Rudawki zasiadł w Stolicy Apostolskiej jako Jan Paweł II! Na tablicy postawionej przez Nadleśnictwo Rymanów widnieją takie słowa:„Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu” – Jan Paweł II, podczas mszy świętej w Nowym Targu 8 czerwca 1979r.Jan Paweł II ukochał góry, przyrodę i wędrowanie. W Bieszczady ruszał pierwszy raz w 1953r., potem w 1958 i 1963. Rudawka Rymanowska stała się dla Karola Wojtyły miejscem wyjątkowym. To właśnie tu w latach 1973-1978 przyjeżdżał spędzać swój wolny czas. Wojtyła przyjeżdżał tam, co roku na kilka tygodni. Był zachwycony Beskidem Niskim…”

Natomiast latem odbywa się coroczna impreza plenerowa POŻEGNANIE WAKACJI W RUDAWCE RYMANOWSKIEJ

To największa na Podkarpaciu, cykliczna impreza plenerowa odbywająca się w ostatni weekend sierpnia, w naturalnym amfiteatrze w Rudawce Rymanowskiej.